Prawo spółek – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

22 lut    Firma
prawo spółek

Jeśli planujemy rozpocząć swoją przygodę z działalnością gospodarczą, warto najpierw dobrze zaznajomić się z różnego rodzaju prawami. Prawo spółek dzieli się na prawo spółek cywilnych oraz spółek handlowych. Mimo że początkowo różnice mogą wydawać się nie wielkie, warto się z nimi dobrze zaznajomić. 

Czym są prawa spółek?

Prawo spółek jest jednym z działów praw prywatnych. Przepisy te mają na celu regulować, chociażby funkcjonowanie i tworzenie spółek. Wyróżniamy kilka rodzai spółek. Są to między innymi:

  • Spółki jawne
  • Spółki komandytowe
  • Spółki cywilne
  • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółki akcyjne
  • Spółki partnerskie.

Jakie akta prawne dotyczą spółek?

Przede wszystkim jest to kodeks cywilny oraz kodeks spółek handlowych. Dzięki kodeksowi cywilnemu możemy zapoznać się z większością praw dotyczących spółki cywilnej. Możemy tam znaleźć informacje dotyczące zakładanie swojej spółki, jej funkcjonowania, a nawet zasady obowiązujące podmiot, który jest w posiadaniu podmiotowości prawnej. Kodeks spółek handlowych podobnie jak poprzedni zawiera wszystkie istotne i niezbędne informacje o ich prawach. Spółkę handlową obowiązują dość zbliżone zasady, jak spółkę cywilna, jednakże w niektórych kwestiach są definitywne różnice, dlatego warto się z nim szczegółowo zapoznać. 

Otwarcie własnej spółki

Decydując się na otwarcie tego typu działalności gospodarczej, powinniśmy dobrze przemyśleć, która z wymienionych powyżej opcji spółki będzie dla nas odpowiednia. Gdy podejmiemy ostateczną decyzję wystarczy złożyć wniosek na przeznaczonej do tego stronie internetowej.