Jak przygotować się do zakupu IPO?

18 gru    Biznes

Każdy zainteresowany giełdą papierów wartościowych, w którymś momencie natknie się na pojęcia związane z rynkiem pierwotnym. Nierozłącznie związane z nim jest IPO, czyli pierwsza oferta publiczna danej spółki. Jest ona pewnego rodzaju pierwszą propozycją zakupu akcji kierowaną do wszystkich potencjalnych inwestorów.

Sprzedaż wydaje się prosta, jednak w rzeczywistości wcale taka nie jest. Samo wprowadzenie akcji na GPW zobowiązuje nas przygotowania oraz potwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego, projektu prospektu emisyjnego. Inną ważną procedurą jest złożenie do Zarządu GPW prośby o dopuszczenie naszych papierów wartościowych do obrotu na giełdzie. Proces nie należy więc do łatwych, a jest raczej wieloetapowy, który wymaga czasu.

Jak przygotować się do zakupu IPO?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem IPO, musimy zacząć od otwarcia rachunku w domu maklerskim lub biurze maklerskich. To w nim poprzez zapoznanie się z zakładką informująca o ofertach publicznych możemy sprawdzić jakie emisje mają po raz pierwszy trafić do obrotu. Istnieje możliwość zapisania się na nie zarówno z wykorzystaniem internetu, jak i poprzez wydanie odpowiedniego zlecenia pracownikowi domu maklerskiego.

O czym warto pamiętać?

Aby jednak tego dokonań powinniśmy bardzo szczegółowo przeanalizować czynniki, które będą miały znaczący wpływ na cenę papierów wartościowych, które nas interesują, a także które wpływają na wycenę spółki na rynku w przyszłości. Cena jest zależna od tego, jaka jest aktualna oraz przewidywana sytuacja finansowa danej spółki, jaki jest aktualny stan gospodarki kraju, ceny akcji w konkurencyjnych spółkach itd. Cena jest niesamowicie istotna, ponieważ zbyt wysoka zdecydowanie odstrasza potencjalnych inwestorów, a zbyt niska nie przyniesie spółce oczekiwanych przychodów. Następnie eliment ma za zadanie wyznaczyć harmonogram przebiegu danej oferty, w którym określone zostają wszystkie etapy przygotowujące do IPO. Jest to budowanie księgi popytu, w gronie inwestorów instytucjonalnych. Z drugiej strony jest to również przyjmowanie zapisów ze strony osób prywatnych. Okres ten trwa od kilku do kilku tygodni, po tym czasie publikowana zostaje liczba akcji oferowana do sprzedaży oraz ich ostateczna cena. Jest to także moment na wyznaczenie przez spółkę terminu, w którym przydziela ona akcję. Teraz pozostaje tylko czekać na pierwszy dzień notowań i zakup akcji, którymi jesteśmy zainteresowani. Pamiętajmy jednak, że zawsze zakup akcji niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia.